Witamy w szkole - lektury

Klasa I

  1. Wł. Bełza – „Kto ty jesteś? Polak mały.

  2. J. Grabowski – „Czarna owieczka”

  3. H. Januszewska – „Kopciuszek”

  4. Cz. Janczarski – „Jak Wojtek został strażakiem”

  5. M. Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik” fragmenty

  6. J. Papuzińska – „Nasza mama czarodziejka” fragmenty

Klasa II

  1. M. Krűger – „Karolcia”

  2. J. Porazińska – „Szewczyk Dratewka”

  3. A. i Cz. Centkiewiczowie – „Zaczarowana zagroda”

  4. G. Kasdepke – „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” fragmenty

  5. M. Krűger – „Karolcia”

  6. H. Loffting – „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Klasa III

  1. M. Jaworczakowa – „Oto jest Kasia”

  2. H. Ch. Andersen – „Baśnie“

  3. Cz. Centkiewicz – „Anaruk – chłopiec z Grenlandii”

  4. A. A. Milne – „Kubuś Puchatek” lub „Chatka Puchatka” fragmenty

  5. A. Lindgren – „Dzieci z Bullerbyn”

Klasa IV

  1. Jan Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa”

  2. Joanna Olech – „Dynastia Miziołków”

  3. Jan Christian Andersen – „Baśnie” („Stokrotka”, „Słowik”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Sniegu”, „Nowe szaty cesarza”)

  4. Maciej Wojtyszko – „Bromba i inni”

Filmy:

  1. „Akademia Pana Kleksa”

  2. „Magiczne drzewo”

  3. „Bromba i inni”

Klasa V

  1. A. Bahdaj – „Podróż za jeden uśmiech” – fragment

  2. S. Szmaglewska – „Czarne Stopy”

  3. E. Niziurski „Sposób na Alcybiadesa”

  4. J. Parandowski – „Mitologia Greków i Rzymian”

  5. A. Oppan – „Legendy polskie”

  6. H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”

  7. Z. Nienacki – „Pan Samochodzik”

Filmy:

Czarne stopy
W pustyni i w puszczy (fragm.)

Klasa VI

  1. I. Jurgielewiczowa – „Ten obcy”

  2. S. Lem „Bajki robotów”

  3. K. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”

  4. Biblia – Ks. Rodzaju

  5. A. Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”

  6. A. Bahdaj „Wakacje z duchami”

Filmy:

  1. Szatan z siódmej klasy (jako musical)

Klasa I

  1. Biblia – Księga Rodzaju, Księga Wyjścia lub inne, wybrane fragmenty.

  2. K. Dickens – „Opowieść wigilijna“

  3. A. Fredro – „Zemsta“

  4. Homer – „Iliada“ – fragmenty

  5. Jan Parandowski, wybrane mity

  6. „Pieśn o Rolandzie“

  7. H. Sienkiewicz – „Krzyżacy „

  8. A. Mickiewicz (wybrane ballady)

  9. I. Krasicki (wybrane bajki)

Klasa II

  1. Biblia – ks. Rodzaju, ks. Wyjścia

  2. A. Mickiewicz – „Dziady” cz. II

  3. J. Kochanowski – „Treny”

  4. J. Słowacki – wybrane wiersze

  5. S. Żeromski – „Syzyfowe prace”

  6. A. Kamiński – „Kamienie na szaniec”

  7. A. Fredro – „ Zemsta”

  8. B. Prus – „Kamizelka”

Filmy:

  1. Kamienie na szaniec

  2. Syzyfowe prace (fragm.)

  3. Zemsta – dramat przeniesiony na scenę

Klasa III

  1. R. Kapuściński „Imperium”

  2. I. Fink – „Zabawa w klucz”

  3. H. Sienkiewicz – „Quo vadis”

  4. B. Prus – „’Faraon”

  5. A. Sapkowski – „Wiedźmin”

Filmy:

  1. Quo vadis

  2. Wiedźmin

Literatura polska

  1. Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej

  2. Jan Kochanowski – fraszki, pieśni i treny (wybór)

  3. Poezja baroku (w tym teksty: Jana Andrzeja Morsztyna, Wacława Potockiego, Daniela Naborowskiego)

  4. Ignacy Krasicki – Pieśń: Hymn do miłości Ojczyzny, bajki, satyry (wybór)

  5. Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz, Dziady cz. III

  6. Juliusz Słowacki – Kordian

  7. Zygmunt Krasiński – Nie-Boska Komedia (wybór)

  8. Wybór poezji romantycznej (w tym utwory: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida)

  9. Bolesław Prus – Lalka

  10. Eliza Orzeszkowa – Nad Niemnem (fragmenty), Gloria Victis

  11. Maria Konopnicka – Mendel Gdański

  12. Bolesław Prus Kamizelka

  13. Stanisław Wyspiański – Wesele

  14. Władysław Stanisław Reymont – Chłopi t. 1

  15. Stefan Żeromski – Ludzie bezdomni, Przedwiośnie

  16. Sławomir Mrożek – Tango

  17. Tadeusz Borowski – Opowiadania

  18. Wybór poezji XX wieku (w tym utwory: Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Krzysztofa Kamil Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka i ks. Jana Twardowskiego)

  19. Gustaw Herling – Grudziński – Inny świat

  20. Hanna Krall – Zdążyć przed Panem Bogie

Literatura powszechna

  1. Sofokles – Król Edyp

  2. Horacy – Pieśni (wybór)

  3. Wiliam Szekspir – Makbet

  4. Molier – Świętoszek